MS یا مالتیپل اسکلروزیس

مولتیپل اسکلروزیس (MS) شرایطی است که می تواند بر مغز و نخاع تأثیر بگذارد و باعث ایجاد طیف گسترده ای از علائم بالقوه از جمله مشکلات بینایی ، حرکت بازو یا پا ، احساس یا تعادل می شود.

ام اس یک وضعیت مادام العمر است که گاهی اوقات می تواند باعث ناتوانی جدی شود ، هرچند که گاه ممکن است خفیف باشد. در بسیاری از موارد ، درمان علائم ممکن است. امید به زندگی متوسط برای افرادی که مبتلا به MS هستند اندکی کاهش می یابد. این بیماری معمولاً در افراد 20 و 30 سالگی تشخیص داده می شود ، اگرچه می تواند در هر سنی بروز کند. حدود 2 تا 3 برابر بیشتر از مردان در خانمها شایع است. MS یکی از شایع ترین دلایل ناتوانی در بزرگسالان جوان است.

علائم بیماری مولتیپل اسکلروزیس (MS) :

علائم بیماری ام اس از نظر فردی متفاوت است و می تواند بر هر بخشی از بدن تأثیر بگذارد.

علائم اصلی شامل موارد زیر است:

خستگی

راه رفتن مشکل دارد

مشکلات بینایی مانند تاری دید

مشکلات مربوط به کنترل مثانه

بی حسی یا سوزن سوزن شدن در قسمت های مختلف بدن

سفتی عضلانی و اسپاسم

مشکلات مربوط به تعادل و هماهنگی

مشکلات تفکر ، یادگیری و برنامه ریزی

بسته به نوع MS که دارد ، علائم ممکن است در مراحل مختلف بیایند و بروند یا به مرور زمان بدتر شوند.

دریافت مشاوره پزشکی:

اگر نگران هستید که ممکن است علائم اولیه ابتلا به بیماری ام اس را داشته باشید ، به پزشک عمومی مراجعه کنید. علائم اولیه اغلب علل دیگری دارند ، بنابراین لزوماً نشانه بیماری ام اس نیستند.

انواع مولتیپل اسکلروزیس (MS):

با عود مجدد یا با پیشرفت تدریجی

MS عود مجدد:

از هر 10 بیمار مبتلا به ام اس بیش از 8 نفر نوع عودکننده تشخیص داده می شوند. فردی که مبتلا به MS در حال عود است ، دارای علائم جدید یا بدتر می شود که به عود بیماری معروف است. اینها معمولاً طی چند روز بدتر می شوند ، روزها تا هفته ها تا ماهها ادامه می یابند ، سپس به آرامی در طی یک دوره زمانی مشابه بهبود می یابند. عود اغلب بدون هشدار رخ می دهد ، اما بعضی اوقات با دوره ای از بیماری یا استرس همراه است. علائم عود ممکن است به طور کامل ، با یا بدون درمان از بین برود ، اگرچه بعضی از علائم غالباً ادامه دارد. دوره بین حملات به عنوان دوره بهبودی شناخته می شود که می توانند سالها بطور همزمان ادامه داشته باشند.


 MS پیشرونده اولیه:

کمی بیش از 1نفر از هر 10 نفر مبتلا به این نوع می شوند. در MS پیشرونده اولیه ، علائم بتدریج در طی چند سال بدتر می شوند و هیچ دوره بهبودی وجود ندارد ، اگرچه افراد غالباً دوره هایی دارند که به نظر می رسد وضعیت آنها تثبیت شده است.


 درمان مولتیپل اسکلروزیس:

در حال حاضر درمانی برای بیماری ام اس وجود ندارد ، اما تعدادی از درمان ها می توانند به کنترل بیماری کمک کنند. معالجه مورد نیاز شما بستگی به علائم و مشکلات خاص شما دارد.

این شامل موارد زیر است:

  1. درمان عود با دوره های کوتاه داروی استروئیدی برای سرعت بخشیدن به بهبود
  2. درمان های خاص برای علائم MS 
  3. درمان برای کاهش تعداد عودها با استفاده از داروهایی به نام روشهای اصلاح کننده بیماری

روشهای اصلاح بیماری ممکن است به کاهش سرعت و کاهش بدتر شدن کلی ناتوانی در افراد مبتلا به MS که در حال بازگشت است و در افرادی که به نوعی بنام MS پیشرونده ثانویه مبتلا می شوند کمک کند.در حال حاضر بسیاری از روشهای درمانی با هدف پیشگیری از بیماری ام اس پیشرو در حال تحقیق هستند.