سردرد گردنی

سردرد گردنی دردی است که در گردن ایجاد می شود، هرچند که فرد احساس درد را در سر خود نیز دارد.

سردرد هاي گردنی سردرد هاي ثانويه هستند. سردرد ثانویه سردردی است که ناشی از یک وضعیت اساسی مانند آسیب گردنی، عفونت و یا افت شدید فشار خون می باشد. این سردرد را از سردرد های اولیه، مانند میگرن و سردرد کلی جدا می کند.

درد ناشی از سردرد گردنی در گردن و پشت سر شروع می شود و در ادامه به سمت جلوی سر می رود. افراد ممکن است سردرد گردنی را با میگرن و سردرد تنشی اشتباه بگیرند، که هر دو می تواند درد گردن را ایجاد کند.

در این مقاله، ما در مورد برخی از علائم، علل و درمان برای سردرد گردنی صحبت می کنیم.

علائم سردرد گردنی

به طور معمول افراد مبتلا به سردرد گردنی سردرد همراه با درد گردن و سفتی عضلات گردن را تجربه می کنند. برخی حرکات گردن می توانند سردرد گردنی را تحریک کنند.

در اغلب موارد، سردرد گردنی در یک طرف سر، از پشت سر و گردن ایجاد شده و به سمت جلو سر حرکت می کند.

برخی از نشانه های سردرد گردنی عبارتند از:

دامنه حرکتی کاهش یافته در گردن

درد در یک طرف چهره یا سر

درد و سفتی گردن

درد در اطراف چشم

درد در گردن، شانه یا بازو در یک طرف آنها

درد در ناحیه سر که توسط حرکات یا موقعیت های خاص گردن ایجاد می شود

حساسیت به نور و صدا

حالت تهوع

تاری دید

علت سردرد گردنی

سردرد گردنی ناشی از مشکلات ساختاری در گردن است و اغلب به علت مشکلات در مهره بالای ستون فقرات، به نام مهره های گردنی، و به ویژه مهره C2-3 ایجاد می شود.

بعضی افراد دچار سردرد های گردنی می شوند به این علت که در مشاغلی مشغول به کار هستند که باعث آسیب دیدن و ضرر رساندن به گردن خود می شوند. این مشاغل شامل آرایش گران، کارگران به ویژه باربران و رانندگان می باشد.

همچنین ممکن است مقدار سردرد گردنی پس از آسیب دیدن گردن نیز افزایش پیدا کند.

برخی از شرایط پزشکی که می تواند باعث سردرد گردنی شود عبارتند از:

تومور ها

شکستگی ها

عفونت ها

آرتریت ستون فقرات بالا

آسیب رساندن به گردن


درمان سردرد گردنی

درمان های موجود برای سردرد گردنی بر روی از بین بردن علت به وجود آمدن درد متمرکز هستند. درمان ها بسته به نوع فرد و شدت علائم آنها متفاوت می باشند.

برخی از درمان های سردرد گردنی عبارتند از:

داروها

یک پزشک ممکن است داروهای تجویزی یا ضد درد را برای تسکین علائم دردناک یا ناراحت کننده به فرد توصیه کند. داروهایی که سردرد گردنی را درمان می کنند عبارتند از:

دارو های ضد استروئیدی ضد التهاب

دارو های آرام بخش عضلات

داروهای ضد انعقاد خون

داروهای ضد افسردگی

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یک درمان مؤثر برای سردرد گردنی است زیرا موجب برطرف شدن یک مشکل ساختاری در گردن می شود که معمولا افراد به آن مبتلا هستند.

مردم می توانند با یک درمانگر فیزیکی یا همان کار درمان گر کار کنند تا برنامه های تخصصی پزشکی را برای آنها انجام دهد. در اولین قرار ملاقات درمانگر فیزیکی منبع درد را شناسایی می کند. از آنجا او ممکن است بافت نرم را تحریک کنند و مفاصل را در اطراف حرکت دهند تا علائم دردناک فرد را تسکین دهد.

تحریک عصبی الکتریکی (TENS)

واحدهای تحریک عصبی الکتریکی از الکترود های کوچک روی پوست استفاده می کنند تا سیگنال های الکتریکی کوچکی را برای تحریک اعصاب در نزدیکی منبع درد ایجاد کنند. تحریک عصبی الکتریکی ممکن است به برخی افراد مبتلا به سردرد گردنی کمک کند اما این کمک معمولا زیاد به طول نمی انجامد.

فرسایش بسامد رادیویی

افراد مبتلا به سردرد مزمن ممکن است از روش درمانی بسامد رادیویی استفاده کنند. همچنین این روش نورویلسیس راديوفرنسی نامیده می شود، این روش شامل استفاده از امواج رادیویی برای گرم کردن نوک سوزن می باشد. یک دکتر سپس سوزن را به عصبی که موجب درد می شود فرو می کند. گرما موجود در سوزن به طور موثر درد موجود در عصب را دفع می کند و همچنین توانایی عصب برای ارسال سیگنال های درد به مغز را از بین می برد.

بلوک های عصبی

یک پزشک می تواند داروهای مربوط به درد زخم های شدید را به اعصاب و مفاصل سر و گردن تزریق کند. این کار اغلب باعث کاهش درد می شود و می تواند منبع درد را مشخص کند.

تغییر در فعالیت سلول های عصبی

تغییر در فعالیت سلول های عصبی جراحی است که شامل قرار دادن الکترود در پشت سر یا گردن می باشد. هنگامی که یک سیم نازک را به یک مولد پالس متصل می کنید، این الکترودها عصب گوش را که از بالای نخاع به سر شروع می شود تحریک می کنند. این درمان ممکن است به افراد مبتلا به سردرد گردنی که از بالای نخاع به سر شروع می شود کمک کند.

درمان های خانگی

افراد همچنین می توانند یک فرم فیزیوتراپی را که یک درمان طبیعی و خانگی است را امتحان کنند. درمان های خانگی شامل استفاده از یک حوله برای دست کاری در ناحیه گردن است که باعث کاهش علائم دردناک می شود. یک متخصص فیزیوتراپیست می تواند به افراد در چگونگی انجام درمان های خانگی کمک کند.

همچنین ممکن است که تمرینات خاص و درمان های جایگزین به تسکین درد از جمله سردرد کمک کند. این موارد شامل موارد زیر می باشد:

تکنیک های تنفس عمیق

یوگا

رژیم های غذایی لایت


عوارض جانبی سردرد گردنی

بعضی افراد همچنین می توانند سردرد گردنی مزمن یا تکراری را تجربه کنند. اگر این اتفاق برای شما افتاد حتما در این زمینه به پزشک معالج مراجعه کنید.

زمان مراجعه به دکتر

اگر فردی سردرد گردنی را تجربه می کند حتما باید با یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند. این در صورتی که سردرد همراه با موارد زیر باشد از جمله:

درد شدید

تب

حمله درد

حالت تهوع یا استفراغ

گیجی

ایجاد مشکل در صحبت کردن

از دست دادن بینایی

ایجاد مشکل در راه رفتن

ایجاد ضعف عضلانی در بدن